Batarya Hammaddeleri ve Geri Dönüşüm Çalıştayı

6 Aralık 2023 tarihinde Ankara’da düzenlenen ‘Batarya Hammaddelerinin Yerli İmkanlarla Üretilmesi Çalıştayı’nda kamu kurum/kuruluşları, sektör temsilcileri ve akademisyenler bir araya gelerek Türkiye'nin elektrikli araçlar ve enerji depolama sistemlerinde kullanılan li-ion batarya hammaddelerinin üretiminde sahip olduğu potansiyeli değerlendirmiş ve bu potansiyelin hayata geçirilmesi için ortak bir yol haritası oluşturulmasına katkıda bulunmuşlardır.

Etkinlikte, yerli batarya hammaddeleri üretimi ve tedarik zinciri yönetimi, batarya aktif maddeleri ve yatırımlar, yeni nesil batarya teknolojileri ve batarya hammaddeleri geri dönüşümü ve sürdürülebilirlik konuları ele alınmıştır.

NATEN Üretim Teknolojileri Araştırma Grup Sorumlusu Gülşah TÜRKER’in moderatörlüğünü yaptığı Geri Dönüşüm ve sürdürebilirlik oturumunda sürdürülebilirlik için gerekli önlemler konuşulmuş, batarya hammaddelerinin geri dönüşüm yoluyla kazanımı ile birlikte ülkemizin mevcut durum ve yol haritasının belirlenmesi konuları üzerinde durulmuştur. Ayrıca etkinliğe TENMAK adına NATEN Enstitü Başkanı Dr. Belma SOYDAŞ SÖZER, Cevher ve Mineroloji Araştırma Grup Sorumlusu Hüseyin ÇALDIRAK, NATEN araştırmacılarımızdan Tülay KOÇ DELİCE, Eray AVCI, Dr. Yasemin KAYA ve Tuğba ARDA katılım sağlamıştır.